GAIA-X má nabídnout suverénní cloudové prostředí pro Evropu

gaia-x logo

Německo a Francie oznámily společný projekt Gaia-X. Půjde o neziskovou organizaci sídlící v Belgii. Při startu organizace má být 22 evropských firem. Polovina bude z Německa (Deutsche Telekom, SAP, Siemens, Bosch, BMW a další) a polovina z Francie (OVH, Atos, Dassault Systémes, Scaleway, Orange a další). Tyto firmy a další entity maji společně vytvořit repositář již dostupných evropských cloudu a dávat ho k dispozici dalším zájemcům z Evropy. Podporu pak hlásí asi tři stovky evropských firem. Dvě zakládající země vyzývají ostatní z Evropy, aby se připojily.

Na formování myšlenky celého konceptu se ale podílely i americké cloudové firmy. Těm Evropa nechce zabránit ve spolupráci, ale mají dodržovat standardy, které si Gaia-X nastaví.

Němcům a Francouzům jde podle všeho nejspíše o bezpečí dat, uvedlo zive.cz. Gaia-X má standardizovat aplikační rozhraní (API) a to, jak přesně má být s daty nakládáno či kde mají být uložena (v Evropské unii).

architekture of gaia-x

Pohled na architekturu GAIA-X ukazuje hlavní prvky architektury a funkcí doprovázených sdruženými službami.

roadmap of gaia-x

Roadmap

Zdroj: data-infrastructure.eu,
zive.cz

Top 9 strategických trendů v technologiích pro rok 2021 podle Gartneru
gartner logo

Podle analytiků Gartneru by firmy měli při plánování pro rok 2021 zahrnout následující trendy: (v abecedním pořadí)   AI engineering Celý článek