Prohlížení článků v kategorii "Aktuality"

Browser Microsoft Edge má nové funkčnosti pro nákupy on-line a Bing také

21. 11. 2020   //   od keilv   //   Aktuality  // 

edge colour logo

Microsoft přidává do svého browseru Edge funkčnost pro kupony. Před několika týdny Microsoft představil srovnání cen v Edge. Toto má učinit z Edge nejlepší browser pro on-line nakupování. Nyní tyto funkčnosti fungují prozatím jen v USA. Výhodou je například fakt, že Edge za nakupujícího kupóny sám vyzkouší a určí, který kupon nejvíce ušetří.

 

Kupony a promo kódy se objeví v Edge jako alert při nakupování a mohou být automaticky uplatněny v košíku.

 

kupony v edge

Kupony v Edge

 

Srovnání cen v Edge automaticky ověří ceny u konkurenčních prodejců, když kupující nakupuje určitou položku. Edge upozorní nakupujícího, že jinde se nabízí daná položka za nižší cenu.

srovnani cen edgeSrovnání cen v Edge

Novinky ve vyhledávači Bing

Microsoft Bing má nový Shopping hub, Shop the look a Deals hub.

Bing shopping tabBing shopping tab

 

Shop the look

Bing shop the look

 

Dostupnost a popularita Edge

Microsoft Edge je dostupný pro následující platformy: Windows, macOS, iOS a Android.

Popularitu naznačují následující statistiky: https://en.wikipedia.org/wiki/Usage_share_of_web_browsers

Přestože prozatím Edge nedosahuje popularity Chrome, poskytuje spolu s Bingem alternativu k duu Chrome – Google search.

Edge dev logo

Update: Edge bude dostupný také pro Linux, v současnosti je dostupná pouze dev verze https://www.microsoftedgeinsider.com/en-us/download/.

Microsoft chce verzí pro Linux přitáhnout také vývojáře. Prozatím jsou však favority vývojářů browsery jiné.

Microsoft rewards umí přeměnit body v dotace na dobročinnost

Toto je unikátní vlastnost spojená s vyhledáváním přes Bing a kvůli které bych doporučil tento vyhledáváč používat. Uživatel získává za vyhledávání body, může se také účastnit kvízů, za které získává další body. Nasbírané body může přesměrovat na dotace do vybraných dobročinných organizací. Uživatel si může vybrat z několika charitativních organizací jako jsou Unicef či Červený kříž.

Smutné je však, že funkčnost funguje jen v zahraničí a ne v České republice.

Zdroj: theverge.com
blogs.windows.com/windowsexperience

 

Top 9 strategických trendů v technologiích pro rok 2021 podle Gartneru

6. 11. 2020   //   od keilv   //   Aktuality  // 

gartner logoPodle analytiků Gartneru by firmy měli při plánování pro rok 2021 zahrnout následující trendy:

(v abecedním pořadí)

 

AI engineering

Tento trend zahrnuje poskytování disciplíny engineeringu pro organizaci, protože jenom 53% projektů dokáže přejít z AI prototypů do produkce, podle výzkumu Gartneru.

Anywhere operations

Další strategický trend odkazuje na model IT, který podporuje zákazníky kdekoli a umožňuje zaměstnance kdekoli a spravuje nasazení podnikových služeb napříč distribuovanou infrastrukturou.

Gartner předpovídá, že do roku 2023 bude mít 40% organizací aplikovaný „anywhere operations“ k dodání optimalizovaných a smíchaných virtuálních a fyzických zákaznických a zaměstnaneckých zkušeností.

Cybersecurity mesh

Technologický trend cybersecurity mesh umožňuje lidem přistupovat k libovolnému digitálnímu aktivu (digital asset) bezpečně bez ohledu na to, kde aktivum je, nebo kde se nachází daná osoba.

Gartner předpovídá , že do roku 2025 bude cybersecurity mesh podporovat více než polovinu požadavků na na řízení digitálního přístupu.

Distribuovaný cloud

Tento trend zse týká distribuce služeb veřejného cloudu do různých fyzických lokací, zatímco provoz, governance a rozvoj těchto služeb je odpovědností poskytovatele veřejného cloudu.

Hyperautomation

„Viděli jsem obrovskou poptávku po automatizování opakovaných manuálních procesů a úkolů; robotická automatizace procesů byla hvězdnou technologií, na kterou se společnosti zaměřovali. Toto se dělo pár let, ale nyní vidíme že se to posunulo z automatizace úkolů k automatizaci založené na procesech k funkční automatizaci napříč mnoha procesy a dokonce směrem k automatizaci na úrovni ekosystému businessu. Šíře automatizace se rozšířila jak jdeme kupředu s hyperautomatizací,“ vysvětlil Burke.

Intelligent composable business (inteligentně komponovatelný business)

Jedná se o těžení z aplikační perspektivy a využívání „packaged business capabilities“ (kousky funkčnostti přístupné zkrze API).

Inteligentně komponovatelný business spolu spojuje věci jako lepší rozhodování, lepší přístup k datům, která mění způsob, kterým děláme věci

Internet of behaviors (IoB)

Tento trend sleduje jak organizace využívají technologie k monitorování behaviorálních událostí a správě dat k upgradu či downgradu zkušenosti k ovlivňovaní těchto chování. Gartner toto označuje jako „digitální prach“ denních životů lií. Zahrnuje rozpoznávání obličejů, sledování polohy a big data.

Garnter předpovídá, že do konce roku 2025 bude více než polovina světové populace subjektem alespoň jednoho IoB programu.

Burke (Gartner research VP) uvádí jako příklad monitorování fitnes náramků společnostmi z oblasti pojištění zdraví a nastavením individuálních snížení plateb na základě sebraných dat.

Privacy-enhancing computation

Gartner předpovídá, že do roku 2025 naimplementuje privacy-enhancing computation polovina velkých organizací. Privacy-enhancing computation chrání používaná data za současného udržování jejich utajení, či soukromí.

Total experience

Total experience (TX) spojuje zákaznickou zkušenost, zaměstnaneckou zkušenost a uživatelskou zkušenost s prostředím multiexperience.

Organizace potřebují strategii pro TX s tím jak se interakce stávají více mobilními, virtuálními a distribuovaným, obzvláště coby výsledek pandemie COVID-19.

Gartner předpovídá, že organizace poskytující TX překonají konkurenty napříč klíčovými metrikami metrik spokojenosti ve 3 následujících letech.

 

Zdroj: techrepublic.com

4 tipy pro vytvoření efektivního enterprise software

5. 9. 2020   //   od keilv   //   Aktuality  // 

enterprise aplications1. Rozhodněme se ohledně hlavních cílů a funkčností našeho software

Úspěšná a hospodárná aplikace na úrovní enterprise má několik definujících charakteristik:

 • automatizuje a/nebo eliminuje rutinní procesy
 • má hodnotu pro koncového uživatele, pomáhá mu dosáhnout určité cíle pohodlněji
 • je flexibilní, zabezpečená a rychlá

 

2. Vytvořme prototyp a minimální životaschopný produkt (MVP)

Je důležité dostat naše nápady na papír a rychle je přetvořit do reality. MVP obsahuje minimální sadu základních funkčností vyžadovaných pro nasazení.

 

3. Věnujme zvláštní pozornost zabezpečení

Například hesla nejsou nadále vhodná pro ochranu kritických dat. Podle IBM 50% podnikových leaderů tvrdí, že mechanizmy zabezpečení bez hesel jsou bezpečnější.

bezpečnost autentifikace vnimani respondentu

4. Získejtme podporu silného technologického partnera

Technologičtí partneři nejenom vytváří a integrují řešení do informačního systému zákazníka, ale také dokáží rozšířit funkčnost produktů například s pomocí pokročilých technologií jako AI a blockchain.

 

Ačkoliv korporátní software je jedním z nejobtížnějších ve smyslu vývoje a další údržby, benefity takové implementace řešení více než pokrývají peníze a čas věnovaný na jeho vývoj.

 

Upraveno a zkráceno podle: idevie.com

Obrázek: Enterprise Management Associates

Github má nový ReadMe project

21. 8. 2020   //   od keilv   //   Aktuality  // 

github readme projectVčera Github oznámil ReadMe project, který je novým prostorem pro sdílení a zvýraznění open-source příběhů, které posunují humanitu kupředu. Zatímco 99% softwaru, který pohání svět je postaveno na open-source kódu, udržbáři a vývojáři kódu často zůstávají nepovšimnuti.

Uživatelé open-source mohou nominovat inspirující vývojáře. Mezi prvními jsou:

 • Henry Zhu: full-time maintainer Babel
 • Samson Goddy: Sugar Labs maintainer, spoluzaložil Open Source Community Afrika
 • Sonia John: Blockchain developer
 • Olivia Zhang: full-time maintainer Apache Echarts
 • Dirk Lemstra: ImageMagick maintainer a tvůrce Magick.NET

Link: https://github.com/readme

Zdroj: sdtimes.com

Rozvoj aplikací umělé inteligence v CRM a ERM

10. 8. 2020   //   od keilv   //   Aktuality  // 

CRM AI ERP AIÚloha aplikací s umělou inteligencí (AI) v podnicích se rychle rozvíjí s obzvláštním zaměřením na CRM a ERM oblasti, podle IDC.

Podle nejnovější analýzy „Worldwide Semiannual Artificial Intelligence Tracker“ IDC zjistili, že globální obrat pro celkový trh AI, včetně software, hardware a služeb dosáhne 156,5 mld. USD v roce 2020. Z toho software má tvořit 80% celkových obratů s aplikacemi AI formujícím 96% z tohoto sektoru. CRM AI a ERM AI aplikace mají být dvě největší složky obratu z AI aplikací s 20% (CRM AI) a 17% (ERM AI).

IDC korunovali Adobe jako vedoucího poskytovatele CRM s AI podle tržního podílu za druhou polovinu roku 2019 s téměř 30% podílem. Oracle, Sprinklr, Bazaarvoice a Salesforce byli dalšími čtyřmi vstupujícími. Ceridian je vedoucím poskytovatelem ERM aplikací s AI.

Očekává se, že trh služeb pro AI dosáhne obratu 18,4 mld. USD v roce 2020, podle IDC.

Rostoucí poptávka po kvalifikaci ve vkládání technologií umožňujících AI do business analytik a iniciativ pro inteligentní automatizaci přispívá k tomuto vysoce konkurenčnímu a fragmentovanému trhu.IBM, Accenture, Deloitte a Cognizant jsou 5 leadery v této kategorii, ačkoliv jejich podíl činí pouze třetinu celkového trhu.

 

Zdroj: enterprise-cio.com

 

Nové hluboce nezměnitelné datové stuktury přibudou do JavaScriptu

3. 8. 2020   //   od keilv   //   Aktuality  // 

esma logo

ECMA TC39 publikoval návrh na 2 nové datové struktury pro Javascript: Tuple a Record.

ECMA TC39 je technický výbor, který spravuje ECMAScript, standard JavaScriptu. Toto zahrnuje syntax, semantiku, knihovny a doplňující technologie, které podporují tento jazyk.

Record bude strukturu podobná objektu a Tuple struktura podobná poli. Výhodou Recordu a Tuple má být porovnávání podle obsahů, nikoliv podle identity. U objektů „===“ porovnává objekty podle identity.

Vice detailů je zveřejněno v návrhu na GitHubu: https://github.com/tc39/proposal-record-tuple

Pro zajímavost dodávám, že Java přímo Tuple nemá (potřeba knihovna) a Python Tuple zahrnuje.

Zdroj: https://www.ecma-international.org/

 

 

Confidential computing u Google

20. 7. 2020   //   od keilv   //   Aktuality  // 

google cloud 3d

Google cloud představil 2 nové služby pro zabezpečení:

 • Confidential VM – beta
 • Assured Workload for Goverment – private beta v U. S. oblastech

Confidential Computing

Jedná se o přelomovou technologii, která šifruje používaná data zatímco jsou zpracovávána.

Confidential VM je prvním produktem v portfoliu Confidential Computing. Google již používá řádu technik k isolaci a sandboxingu jako součást cloudové infrastruktury.

Confidential VM toto posouvá na další úroveň tím, že nabízá šífrování paměti takže můžete dále isolovat vaše úlohy v cloudu. Confidential VM může pomoci všem zákazníkům k ochraně citlivých dat, ale u Google si myslí, že bude obzvláště zajímavý pro ty v regulovaných odvětvích.

K tomuto má Goggle open-source framework Asylo.

Assured Workload for Government

Assured Workload for Government vvtváří řízená prostředí ve kterých jsou automaticky vyžadována umístění dat v U. S. a řízení přístupu osob. Technologie má umožnit obsluhovat kritické workloady v cloudu bez ohrožení či narušení compliance.

Podle Nelly Porter má Confidential Computing mezi jinými benefity také umožnit organizacím navzájem spolupracovat bez ohrožení či narušení utajení datových sad. Tato spolupráce může vést k vývoji více transformačních technologií a nápadů – představte si, že budete schopni rychleji vytvořit vakciny a léčit nemoci jako výsledek této bezpečné spolupráce.

 

Zdroj: cloud.google.com, channelasia.tech

Tři designy multicloudové architektury

9. 7. 2020   //   od keilv   //   Aktuality  // 

multicloud

Multicloud je jedním z těch modelů deploymentu, který většina podniků již využívá, ale činí tak bez zamýšleného přesunu na multicloud. Multicloudová architektura náhodou.

Všímám si populárních designů kolem účelného využití multicloudu a jeho výhod. Tyto architektury jsou odvozeny od hodnot z využití multicloudu, nikoliv od výsledku náhodných rozhodnutí, která vyúsťují v multicloudy.

Zde jsou 3 populární multicloudové architektury a co byste měli o nich vědět:

Multicloudové architektury orientované na data

Multicloud typicky představuje, že data jsou napárována ke cloudovému providerovi kde běží aplikace. SQL server může být svázán s aplikacemi na Azure, MySQL může být spojena s AWS aplikacemi.

Toto není optimální, bereme-li v potaz, že veřejné cloudy se stanou ostrovy pokud jde o data a nebudou fungovat dobře s dalšími databázemi a aplikacemi, které existují na jiném veřejném cloudu v multicloudové architektuře.

Multicloud orientovaný na data znamená, že je zaměřen na jeden běžný zdroj dat sdílený mezi různými veřejnými cloudy. Máme jeden zdroj pravdy pro data v jádru, jakými jsou zákazníci a prodej.

Nástroje pro virtualizaci dat, nástroje pro integraci dat a nástroje na správu metadat jsou klíčem k úspěchu u deploymentů multicloudu orientovaného na data. V kostce spolu spojujeme heterogenní cloudy na datové úrovni.

Multicloudové architektury orientované na službu

Tyto jsou často také orientované na data, ale cílí na cloudové poskytovatele sdílející služby, včetně standardních služeb a microservices. Idea je, že služby postavené na jednom cloudu jsou dostupné pro opakované využití také na jiném veřejném cloudu.

Toto vyžaduje centralizované service/API governance, asi neexistující na žádném jednotlivém cloudu. V některých případech je to lepší na on-premise. V kostce spolu spojujeme cloudy na úrovni dat a služeb.

Procesně orientované architektury

Tyto jsou nejvyšším řádem multicloudu a typicky jsou také orientované na službu i na data. Spojujeme spolu aplikace a data skrze abstraktní procesy které se táhnou veřejnými cloudy.

Síla této architektury je v tom, že jste schopni vytvořit procesy, které jedou na vrchu aplikačních služeb a dat, jako meta aplikace schopné definování procesů na vyšší úrovni využívající existujícího chování a dat. Například můžete integrovat data ERP a služby ERP běžící na AWS se systémem na vkládání prodejních objednávek běžícím na Azure a systém prediktivní analytiky běžící na Google.

Ačkoliv tyto systémy pro správu procesů mohou běžet na jediném cloudu, jsou také dobrými kandidáty k provozu v on-premise, nebo u poskytovatelů managed služeb pokud je hostitel (hosting) neutrální.

Samozřejmě, že existuje řada dalších designů. Designy, které budeme využívat za tři roky mohou být velmi odlišné od dnešních designů a best practices.

 

Zdroj: infoworld.com
image credit: deviq.io

Amazon Honeycode – nový no-code app-builder pro mobilní a webové aplikace

1. 7. 2020   //   od keilv   //   Aktuality  // 

honeycode logoAmazon nedávno oznámil beta release Amazon Honeycode – služby, která má umožnit rychle tvořit aplikace bez psaní jakéhokoliv kódu.Podle webu honeycodecommunity.aws má Honeycode transformovat vaše data v tabulkách na interaktivní mobilní a webové „powerhouses“.

3 nejdůležitější věci o Amazon Honeycode

AWS Partner Network (APN) a Amazon Honeycode

Členové APN mohou užívat Honeycode interně k vylepšení jejich business procesu a potřeb produktivity.

„Honey“ představuje něco sladkého, chutného a známého, řekl Vaidyanathan (AWS director of product management for Amazon Honeycode). Spojením honey a code jsme chtěli takové jméno služby, které přesvědčí, že tvorba aplikací je nyní přístupnám firemním uživatelům a že to dokonce může být zábava.

Základy Amazon Honeycode

Honeycode je dostupný jako beta pouze v AWS US WEST cloud regionu. Zákazníci můžou vytvářet aplikace pro 20 uživatelů zdarma s omezením na 2500 řádek. Další placené plány jsou za 20 a 30 USD měsíčně (s limity 10 a 100 tisíc řádek) a oba obsahují 20 uživatelů v ceně.

Služba zahrnuje šablony pro běžné aplikace: Budget approval, Content tracker, Customer tracker, Demo Schedule, Event management, Field service agent, Inventory manager, Simple Survey, Simple to-do, Team task tracker, Timeoff reporting.

Aplikace má být možné si customizovat a využívat repertoáru zabudovaných, událostmi řízených akcí, které umí generovat e-mailové notifikace a měnit tabulky. Uživatelé mají také možnost importovat data (CSV formát) do čistého workbooku a použít interface tabulky k definování datového modelu a designu screenu aplikace s objekty jako jsou seznamy, tlačítka a vstupní pole.

Amazon Honeycode automatizuje tvorbu a propojování 3 vrstev funkčnosti, která se nachází ve firemních aplikacích: databáze, business logika a uživatelské rozhraní.

Honeycode má 2 API: GetScreenData a InvokeScreenAutomation. Tyto mají možnost pracovat s daty a interagovat s aplikacemi vytvořenými v Honeycode. GetScreenData je read-only API.

Velmi odlehčený nástroj

Amazon Honeycode cílí na neprofesionální vývojáře, kteří jsou koncovými uživateli v podnicích, podle Jasona Wonga (research vice president, Gartner).

„Nástroj je velmi odlehčený v tomto úvodním vydání a nebyl by substitutem pro zákaznická řešení, která by partneři vytvářeli s použitím AWS“, řekl Wong.

Časem by Honeycode mohl být používán partnery ke tvorbě no-code konfigurovatelných uživatelských rozhraní – např. formulář či aplikace k začlenění do částí větších složitých aplikací, které běží na AWS. „Partneři by také mohli tvořit a přispívat do šablon aplikací, pokud bude v budoucnu nabízeno marketplace, katalog na AWS“, uvedl. Gartner vidí marketplace platformy jako klíčový hybatel hodnoty pro low-code platformy, aby se vytvořilo přijetí kritickou masou.

Ve srovnání s Microsoft Power Apps a Gogle Cloud AppSheet je Honeycode velmi odlehčená funkčnost. Wong uvádí, že oba jmenované produkty jsou na trhu již mnoho let a hlavně jsou navázány na Office 365 či G Suite. AWS nemá takový SW pro kancelářskou produktivitu.

Zdroj: https://www.honeycode.aws/, crn.com

 

Nový a nejrychlejší superpočítač světa bojuje s koronavirem

23. 6. 2020   //   od keilv   //   Aktuality  // 

fugaku r-css logosV pondělí obsadil první místo japonský superpočítač Fugaku a zvládl 2,8 krát více výpočtů za sekundu než dosavadní jedníčka US stroj Summit. Výkon byl změřen na 415,53 petaflops.

Fugaku již analyzuje jak se šíří kapénky coronaviru v kancelářích a veřejné dopravě.

V plném provozu bude Fugaku příští rok a experti doufají, že stroj bude též schopen pomoci v hledání efektivního léku na virus.

Stroj o rozměrech místnosti je umístěn ve městě Kobe a byl vyvíjen přes 6 let japonskou technologickou firmou Fujitsu a vládou podporovaným institutem Riken.

 

Architecture
 • 150K+ nodes
 • ARMv8.2-A SVE 52-cores CPU/node
 • Tofu Interconnect D
Operating system
Memory
 • HBM2 32 GiB/node
Storage
 • 1.6 TB NVMe SSD/16 nodes (L1)
 • 150 PB Shared FS (L2)
 • Cloud storage services (L3)

slozeni racku Fugaku

 

 

 

Složení racku Fugaku

158,976 nodes / 384 nodes na rack = 414 racků ve Fugaku roomu.

Programovací  jazyk a knihovna

 

Compiler provided by Fujitsu Fortran2008 & Fortran2018 subset
C11 & GNU and Clang extensions
C++14 & C++17 subset and GNU and Clang extensions
OpenMP 4.5 & OpenMP 5.0 subset
Java
Parallel Programming provided by RIKEN XcalableMP
FPDPS
Script provided by Fujitsu Python + Numpy + Scipy
Math Library provided by Fujitsu/RIKEN BLAS, LAPACK, ScaLAPACK, SSL II
Fujitsu SSL II
EigenEXA, Batched BLAS

Sofwarové balíčky pro uživatele budou postavené na linuxové distribuci. Gcc, LLVM a Arm kompilátory mají být také dostupné.

fugaku room

Fugaku room

Zdroj: Wikipedia.org, bbc.co.uk, postk-web.r-ccs.riken.jp

 

4 etapy cesty ke cloudu

15. 6. 2020   //   od keilv   //   Aktuality  // 

mrak clovek a stafle

Kde se nachází vaše organizace na cestě ke cloudu? Většina firem se posouvá ke cloudu s tím, že plánuje migraci na cloud či rozšíření přítomnosti na cloudu v několika příštích letech.

1. Objevení cloudu

V této etapě máte nejspíše data uložena uvnitř on-premise datových skladů a vyhodnocujete si přechod na cloud.

 2. Migrace dat na cloud

Podniky v této etapě investovali do cloudu, vybrali si poskytovatele cloudu a cloudový datový sklad ke správě dat. Nyní budete muse rozhodnout která data natáhnout do cloudu a jak to udělat hospodárně.

3. Zralost cloudových dat

Cloudová technologie je druhou přirozeností datových profesionálů v této etapě. Právě teď máte založeny solidní use case na datové analytiky, vylepšené analytiky a reporting pro část businessu.

4. Leader v cloudových datech

Společnosti v této etapě jsou dobře pozicovaní, aby dělali rozhodnutí řízená pomocí dat. Pravděpodobně tak již činí, používají data science a pokročilé analytiky. Můžou dokonce používat transformovaná data k tvorbě modelů strojního učení a umělé inteligence.

Zdroj: sdtimes.com

GAIA-X má nabídnout suverénní cloudové prostředí pro Evropu

9. 6. 2020   //   od keilv   //   Aktuality  // 

gaia-x logo

Německo a Francie oznámily společný projekt Gaia-X. Půjde o neziskovou organizaci sídlící v Belgii. Při startu organizace má být 22 evropských firem. Polovina bude z Německa (Deutsche Telekom, SAP, Siemens, Bosch, BMW a další) a polovina z Francie (OVH, Atos, Dassault Systémes, Scaleway, Orange a další). Tyto firmy a další entity maji společně vytvořit repositář již dostupných evropských cloudu a dávat ho k dispozici dalším zájemcům z Evropy. Podporu pak hlásí asi tři stovky evropských firem. Dvě zakládající země vyzývají ostatní z Evropy, aby se připojily.

Na formování myšlenky celého konceptu se ale podílely i americké cloudové firmy. Těm Evropa nechce zabránit ve spolupráci, ale mají dodržovat standardy, které si Gaia-X nastaví.

Němcům a Francouzům jde podle všeho nejspíše o bezpečí dat, uvedlo zive.cz. Gaia-X má standardizovat aplikační rozhraní (API) a to, jak přesně má být s daty nakládáno či kde mají být uložena (v Evropské unii).

architekture of gaia-x

Pohled na architekturu GAIA-X ukazuje hlavní prvky architektury a funkcí doprovázených sdruženými službami.

roadmap of gaia-x

Roadmap

Zdroj: data-infrastructure.eu,
zive.cz

Gartner: dopad COVID-19 na technologický sektor zasáhne každý sektor

1. 6. 2020   //   od keilv   //   Aktuality  // 

gartner logoNezbytné vybavení vyžadované pro e-learning a práci z domova zachránilo trh PC před kolapsem, uvedl  R. Atwal (senior research director, Gartner).

Shrnutí v bodech

 • Odhad IT výdajů klesá z 3,9 miliard USD na 3,4 miliardy.
 • Výdaje na PC, tablety a smartphony klesnou o 13,6% v roce 2020.
 • Očekává se že dodávky PC v letošním roce poklesnou o 10,5%
 • Prodeje notebooků, tabletů a Chromebooků budou klesat pomaleji kvůli teleworkingu.
 • Přibližně polovina podnikových zaměstnanců ukončí práci z domova poté co pandemie skončí.
 • U dodávek mobilních telefonů se předpovídá pokles o 14,6%.
celosvetova predpoved dodavek podle zarizeni

Tabulka: předpověď celosvětových dodávek zařízení dle typu zařízení

Zdroj: zdnet.com, techrepublic.com

 

Měnící se směr výběru podnikového software

21. 5. 2020   //   od keilv   //   Aktuality  //  Komentáře nejsou povoleny

logo docscorpNový výzkum provedený US společností DocsCorp zjistil, že prioritou pro podniky v roce 2020 budou aktualizace nevýkonného či zastaralého přežívajícího software.

Odezva na COVID-19 neovlivnila investice do podnikového software. Je možné, že situace pomohla některým organizacím pochopit, že jejich existující systémy nebyly připraveny podporovat rychlý přechod k práci na dálku.

Více než 60% dotazovaných řeklo, že hlavním cílem nákupu nového podnikového softwaru by bylo zlepšení produktivity. Pouze pro 20% to bylo snížení nákladu a pro 17% zlepšení reportingu.

Nejpodstatnější překážkou nákupu nového software byl rozpočet. 1/3 respondentů uvedla, že nedávné nákupy překročily rozpočet a více než polovina sdělila, že implementace trvala déle oproti očekávání. Více než 40% řeklo, že letos plánují nákup nového podnikové softwaru.

infografika nakup podnikoveho softwarre 2020

Infografika: Měnící se směr výběru enterprise software

Zdroj: businesswire.com

Deno – nová věc ve světě JavaScriptu

16. 5. 2020   //   od keilv   //   Aktuality  //  Komentáře nejsou povoleny

Deno logoDeno je jednoduchý, moderní a bezpečný runtime pro JavaScript a TypeScript, který používá V8 a je vytvořený v Rustu.

Deno je alternativa k Node.js a vytvořil ji také stejný autor – Ryan Dahl. Vývoj Dena trval 2 roky a má být lepší verzí Node.js.

Podle homepage https://deno.land má Deno následující vlastnosti:

 • Defaultně bezpečný. Žádný přístup k souboru, síto, či k prostředí, pokud není explicitně povoleno
 • Podporuje TypeScript
 • Dodává pouze jeden spustitelný soubor
 • Má zabudované utility jako je dependency inspector a code formatter
 • Obsahuje sadu auditovaných standardních modulů, které garantovaně fungují s Denem.

Zde je video od M. Schwarzmüllera, které stručně ilustruje, jak Deno funguje:

Videokonference – recenze dvou vybraných open-source alternativ

14. 5. 2020   //   od keilv   //   Aktuality  //  Komentáře nejsou povoleny

live chat konferenceJistě mnoho lidí již zažilo, že stávající software pro on-line komunikaci vypadl například z důvodu přetížení infrastruktury poskytovatele tohoto softwaru. Vzniklou situaci je potřeba rychle vyřešit a šikovná open-source řešení jsou k dispozici a jistě neprávem přehlížená.

Pojďme se podívat na dva zátěžové testy, které provedli členové Opensource.com teamu.

P2p.chat

https://p2p.chat

Jedná se o peer-to-peer aplikaci, která nevyžaduje žádný zprostředkující server, krom signalhubu, který koordinuje klienty. P2p.chat používá WebRTC ke komunikaci mezi rovnocennými účastníky (peers) a každý kanál vytváří unikátní WebRTC Swarm. Toto eliminuje strach s útoků typu man-in-the-middle a zajišťuje, že všechna videa jsou zašifrovaná end-to-end.

Aplikace je minimální, nemá pokročilé funkčnosti v chatroomu, funguje podobně jako brána od jednoho zařízení k druhému. Pokud moderujete velkou skupinovou konferenci, nelze ztišit účastníky ani někoho odpojit z meetingu. Můžete ztišit vlastní zvuk a video, či opustit kanál a toto je rozsah funkčností dashboardu.

Výhoda P2p.chat je jasná: přímé video hovory bez serveru ležícího mezi.

K dalším vlastnostem patří:

 • Jen browserová aplikace
 • Peer-to-peer, žádný zprostředkující server
 • Grid view
 • Přepínání audio a video vstupu je řízeno vaším browserem a operačním systémem. Jestliže váš browser selže při detekci změny ve vstupu, můžete opustit a znovu se připojit ke kanálu
 • Šifrování

Seth Kenlon: Nyní vím o této technologii, použiji ji pro rychlé hovory jeden na jednoho. Mám rád osvobození od zprostředkujících služeb a všeobecně nemám zoufalou potřebu na moderátorské funkčnosti.

Jitsi

https://jitsi.org

Jitsi se ukázala jako robustní a výkonná platforma, nevyžadující registraci ani download, ale poskytující množství funkčností ke správě skupinového chatu a diagnostice připojení.

Jednou z unikátních vlastností je, že umožňuje vytvořit jména kanálů namísto složitých URL.

Otestovali jsme následující funkčnosti:

 • Browsererová, desktopová a mobilní aplikace
 • Možnost záznamu hovorů
 • Okno či full-screen
 • Grid view (neomezený, až 25 onscreen v jedné chvíli)
 • Sdílení obrazovky
 • Sdílení a prezentování videí z YouTube
 • Převzetí ovládání myši vzdáleně (jen desktop aplikace)
 • Snadné přepínání audio a video vstupu dle potřeby
 • Nastavitelná kvalita videa
 • Ztišení všech (mute)
 • Odpojení účastníků
 • Překlopení vašeho vlastního obrazu
 • Šifrování

jitsi docker deployment

Jitsi: typický deployment na host s běžícím Dockerem

Chris Hermansen: Oceňuji vysokou kvalitu a výbornou synchronizaci videa a audia na Jitsi platformě a možná vyzkouším pro skupinové chaty s kolegy

Jessica Cherry: Tento funguje dobře a má několik voleb, které jsou úžasné, jako jsou screengrab, odpojení účastníků, ztišení, řízení hesel, plus mobilní aplikace pro méně technicky zdatné přátele. Nelíbí se mi, že řízení hesla je založeno na první přihlášené osobě. Některé funkčnosti jsou dostupné jen u desktopové verze softwaru.

Alan Formy-Duval: Jednoduché přihlášení a uvedení v činnost. Jeho plusem je, že je dostupný pro deployment na soukromém či osobním serveru, pokud si tak uživatel zvolí.

Mně se líbí možnost využití Slacku pomocí  tlačítka „Add to Slack“ a integrace se službami  Google Calendar, MS Calendar a Dropbox.

 

Zdroj: opensource.com

 

Infor buduje integraci s Azure, protože zákazníci z retailu mají výhrady ohledně cloudu Amazonu

25. 4. 2020   //   od keilv   //   Aktuality  //  Komentáře nejsou povoleny

infor azure aws cloudsO Inforu

Infor je třetím na globálním trhu podnikových aplikací, ale toto společnost nezastaví v pokusech posouvat se dopředu.

Zapojením se do AWS zaznamenává Infor růst 30-34% ročně a dosáhli 800M USD. Těsně integruje své aplikace s cloudovou infrastrukturou a používá AWS S3 pro podporu „Data Lake“ a reporting.

Jak to vidí Watters

Infor preferuje budování aplikací specifických pro odvětví, spíše nežli budování infrastruktury a databází pro své zákaníky, „Nechceme vertikálně integrovat kompletní stack, to není naše silná stránka“, řekl Watters (GM, Infor).

Navzdory úspěchu s AWS, Infor na AWS není fixován. Společnost nyní buduje podobnou integraci s Azure. Někteří zákazníci již provozují Infor Cloud suite na zakázkové adaptaci cloudové platformy Microsoftu a Infor očekává, že uvolní standardní komerční volbu pro Azure v blízké budoucnosti.

„Před 5 lety jsme zvolili pragmatický přístup k investici a řekli jsme ‚Zdvojnásobme se na AWS a zprovozněme vše na něm.‘ Nyní potřebujeme nabídnout alternativu. Někteří zákazníci jsou mírně vystrašení, když slyší ‚Amazon‘, protože společnost Amazon je tak mocná v online retailu, distribuci a velkoobchodu a oni nemusí chtít dávat data na AWS platformu.“

Infor má za cíl uvolnit předpřipravený produkt, který bude využívat výhod všech podpůrných technologií Azure, včetně BlobStorage, out-of-the-box, řekl Watters.

Jak změny vnímá Stratis

Alexandros Stratis (research manager IDC a šéf její skupiny enterprise software) řekl, že zákazníkům by se líbila možnost přesunu podnikových aplikací na cloud „jejich způsobem“ a jít do Azure.

Ačkoliv Infor neposkytuje in-memory aplikační databázi způsobem jako u WorkDay a SAP S/4 Hana, toto není nezbytně nevýhodou pro společnost, uvedl Stratis.

„Jednou z věcí, kterou se pokoušeli udělat je začlenit inteligenci do jejich aplikací s technlogií jako je Coleman AI. Celkově bychom je neměli v tomto ohledu posuzovat či porovnávat se SAP a WarkDay.“

Ti, kteří mají dostatečně dlouhou paměť budou vědět, že Infor byl zrozen z popela Baanu, kdysi leadera ve výrobním ERP. Ale nyní si vytváří vlastní reputaci, podle Stratise.

„Protože měli mnoho zastaralého a lidé si je spojovali s různými brandy, Infor trošku trpěl na potíže s viditelností. Když se ale podíváte na množství inovací, které se snaží začlenit, důraz na uživatelskou zkušenost a množství rozšíření, které se snaží vytvořit ke cloudu, myslím že mají pozitivní budoucnost.“

Zdroj: www.theregister.co.uk

Windows 10 v. 2004 má nové enterprise vlastnosti

1. 4. 2020   //   od keilv   //   Aktuality  //  Komentáře nejsou povoleny

windows10 a přilétající tux

Windows 10 verze 2004, které mají být uvolněny pravděpodobně na jaře 2020 mají řadu nových, či vylepšených enterprise vlastností pro uživatele i IT profesionály.

Vybrané klíčové vlastnosti pro IT profesionály

Tato verze přidává několik vlastností o kterých by administrátoři Windows a vývojáři měli vědět:

 • Windows Subsystem for Linux 2 (WSL) WSL2 běží na vlastním kernelu. Architektura má vylepšit výkon a kompatibilitu
 • Windows Hello login bez hesla může být adminy vyžadován pro login k Microsoftím službám na firmeních zařízeních
 • Windows Defender Application Guard (WDAG) ve Windows 10 Pro či Enterprise funguje v nové verzi Edge založené na Chromiu a dovoluje rozšířením Edge běžet v kontejnerech
 • zrychlení updatů Windows – downtime má být snížen na 20 minut a má vyžadovat jen jeden reboot
 • rozšíření služby Delivery optimization má činit využití síťových zdrojů při stahování instalačních balíčků
 • možnost stahovat soubory pro Windows setup od Microsoft namísto používání lokálních souboru při resetování PC

Linuxové příkazy pod Windows

WSL 2 je přepracovanou verzí WSL, který uměl pouze emulovat linuxové příkazy.

Hlavní přínosy:

 • 100% kompatibilita systémových příkazů, poběží např. Docker
 • fungují windowsové i linuxové cesty (path)
 • velmi rychlé provádění příkazu ve srovnání s WSL 1

S Poweshellem a WSL 2 je možné používat linuxové příkazy tak, jako by byly nativními aplikacemi.Seznam vybraných linuxové příkazy je třeba naimportovat.

Následující video ukazuje jak WSL2 funguje.
Windows Subsystem for Linux 2 demo

Porovnání rychlostí WSL1 a WSL2 – přeskočte na 2:10 v tomto videu

Rychlé přepnutí na jiný Linux – přeskočte na 9:30 min.

Zdroj: www.computerworld.com
devblogs.microsoft.com

SUSE zdarma k boji proti COVID-19

30. 3. 2020   //   od keilv   //   Aktuality  //  Komentáře nejsou povoleny

suse logo for medical

SUSE zdarma nabízí operační systém a kontejnerové technologie vč. supportu a maintenance.

SUSE se zavázal pomoci všem organizacím, které vyrábí medicínská zařízení k boji proti COVID-19.

SUSE Linux Enterprise je operační systém, který může být zabudován do různých druhu zařízení, hardwaru a appliancí. SUSE Embeded Linux má optimalizovanou velikost pro specifické produkty včetně medicínských zařízení.

Kontejnerové technologie od SUSE zahrnují:

 • SUSE CaaS Platform, která umožňuje společnostem používat Kubernetes ke snažšímu nasazení a správě aplikací a služeb založených na kontejnerech.
 • SUSE Cloud Application Platform, která přináší pokročilou cloudovou vývojářskou zkušenost ke Kubernetesu.

Tyto technologie přináší zabezpečení a spolehlivost k libovolnému zařízení na kterém běží, nebo které spravují.

Mezi zákazníky SUSE z první linie boje proti coronaviru například patří Merck, Roche a Max Planck Institute.

 

Zdroj: www.suse.com,
www.enterpriseai.news

Systém kanadské společnosti BlueDot poslal klientům alarm ohledně coronaviru již 31. prosince.

21. 3. 2020   //   od keilv   //   Aktuality  //  Komentáře nejsou povoleny

bluedot logoBlueDot vyvinul algoritmus který dokáže procházet stovky tisíc zpráv denně společně s informacemi o letecké dopravě tak, že dokáže detekovat a monitorovat šíření infekčních chorob.

 

Tento systém poslal klientům výstrahu 31. prosince ohledně epidemie coronaviru – pár dní před tím než hlavní autority v oblasti veřejného zdraví vydali oficiální prohlášení.

 

Bluedot také správně předpověděl země, ve kterých bylo nejakutnější riziko nákazy.

 

Nápad založit společnost BlueDot dostal 49 letý epidemiolog Kamran Khan po epidemii SARSu v letech 2002 – 2003. Společně s týmem lékařů, veterinářů, epidemilogů, data scientistů a vývojářů software spustil BlueDot (nyní má 40 zaměstnanců).

 

Systém výstrah v reálném čase je založený a zpracování přirozeného jazyka a strojním učení. Každých 15 minut algoritmus scanuje oficiální hlášní, profesní fora a zdroje on-line aktualit, kde hledá klíčová slova a fráze.

Systém umí číst text v 65 jazycích a dokáže sledovat 150 různách typů chorob.

Data o klimatu, databáze o národním zdraví a dokonce přítomnost moskytů či zvířat, která přenášejí nemoci na lidi jsou také brány v úvahu.

Jakmile je hotová analýza, BlueDot odešle výstrahu svým klientům – vládním agenturám, aerolinkám a nemocnicím – kde by mohla přistát většina dotčených cestujících aerolinek.

 

Cílem je umožnit autoritám připravit se na to nejhorší: závažnější epidemii nemoci.

 

„I když jsme nevěděli, že toto se stane velkou globální epidemií, rozpoznali jsme, že to má určité složky, které jsou podobné s tím, co jsme viděli během SARSu“, uvedl Khan.

 

Zdroj: indiatimes.com

HPE Containter Platform všeobecně dostupná

12. 3. 2020   //   od keilv   //   Aktuality  //  Komentáře nejsou povoleny

hewlett packard enterprise kubernetes logos

HPE (Hewlett Packard Enterprise) v pondělí oficiálně oznámil, že je jeho HPE Container Platform všeobecně dostupná.

 

HPE Container Platform je containerová platforma navržená tak, aby umožňovala deployment jak nativních cloudových aplikací tak I monolitických aplikací s persistentím úložištěm dat s využitím čístého open-source Kubernetes.

 

Přístup HPE je zaostřen na flexibilitu, protože zákaznící vyžadují volbu mezi modely deploymentu.

Současně HPE Container Platform nabízí nový přístup, který přináší agilitu, zrychlení deplymentu aplikací poháněných Kubernetesem, enterprise-grate security a škálovatelnost.

 

“Provozování kontejnerů na VM je jako tažení Ferrari za koněm a buginou – je potřeba nový přístup”.

 

HPE Container platform je unifikované řešení založené na ověřených inovací od společností BlueData a MapR (obě akvizicí společností HPE). Umí deployment a management mnoha Kubernetesovských clusteru škálovatelně v zabezpečeném multi-tenant prostředí. Dále poskytuje volnost pokud jde o deployment kontejnerizovaných aplikací na libovolno infrastukturu (VM, bare-metal) a v libovolném umístění (data centrum, cloud či edge).

 

Zdroj: hpe.com

 

Top low-code platformy

4. 3. 2020   //   od keilv   //   Aktuality  //  Komentáře nejsou povoleny

top low code platforms 2020

Forrester předpovídá, že do poloviny roku 2020 bude 50% vývojárů software používat, či plánovat použití low-code produktů.

 

Leadeři na poli low-code platforem dle Gartneru a Forresteru

Pojďme se podívat na vedoucí produkty dle magických kvadrantů Forresteru a Garttneru.

 

Podle Gartneru se v magickém kvadrantu „Leaders“ nachází společnosti Salesforce, Microsoft, Outsystems, Mendix a Appian.

Forrester k tomu ještě přidává Kony, ale Appian neuvádí.

top low-code platformy Forrester matrix

Credits: Forrester

top low-code platformy Gartner magic quadrants

Cenové relace, archiektura a vybrané vlastnosti top low-code produktů

Appian

Appian garantuje převedení nápadu na aplikaci během 8 týdnů.

 • Free edice: zdarma.
 • Standard edice: €90/uživatel/měsíc začíná na 100 uživatelích a přidává možnost lokalizace, sociální spolupráce, RPA (Robotic process automation) a nezbytný support
 • Licencování pro aplikaci je nabízeno na vyžádání (bez limitů na počty uživatelů)

Nasazení: cloud, hybrid a on-premises

 

Appian process modeler

Appian process modeler

 

Appian add component UI nahled

Appian ukazka UI – add component

Appian architektura přehled

Appian Enterprise architecture

Kony

Kony je loňskou akvizící společnosti Temenos AG (SaaS pro bankovnictví )se sídlem ve Švýcarsku.

 • Edice Quantum free: zdarma do 25 uživatelů, omezená škálovatelnost, nazazení pouze na Kony Cloud
 • Edice Quantum Enterprise: začíná od 250 B2E uživatelů či 10000 B2C uživatelů, nasazení Kony/privátní cloud a on-premises

Vývojářská platforma slouží podobně jako řada dalších pro vývoj v MVC, ale také umožňuje vytvářet „Free form apps“ bez referenční architektury Kony.

Kony pomůže vyvinout front-end aplikace pro následující prostředí: desktop, mobile, Android Wear či tablet.

Pro backend vývoj je produkt Kony Fabric.

Kony marketplace obsahuje řadu připravených komponent počínaje hamburger menu a biometrickou autentizací konče.

Kony typy projektu

Kony: založení nového projektu

Kony reference architecture

Kony: Reference architecture

Mendix

Free edice umožňuje využít veřejný Mendix cloud a plně využívat Studio a Studio Pro IDE (rozšířený Eclipse). Počet aplikací ani uživatelů není omezen.

Dalším plánem je „Pay for what you need“, který začíná na €1875/měsíc.

Pro front-end vývoj se krom no-code nástrujů využívá Javascript a pro back-end Java.

Mendix má strategické partnerství se SAP a IBM. V případě SAPu lze efektivně vyvíjet řešení stavící na produktech jako SAP S/4 HANA, SAP SuccessFactors a SAP Hybris.

Mendix pohled na front-ende UI

Mendix: pohled na front-end UI

Mendix přehled architektury

Mendix: Architecture overview

Microsoft Power Apps

Miscosoft nabízí dva plány:

 • „Run single apps“ za $10/uživatel/app/měsíc
 • „Run unlimited apps“ za $40/uživatel/měsíc

K výše uvedenému nutno počítat také s licencováním Office 365/ MS 365 admin center a Visual Studio (pokud je vyžadována práce v C# na back-endu). Poplatky za využívání cloudu se pravděpodobně mohou také objevit, protože jsem nenašel zmínku o tom, že to je zdarma.

MS Power Apps obsahuje podporu pro následující typy aplikací:

 • Canvas apps
 • Model-driven apps
 • Portals

U Canvas aplikací je možnost automaticky vygenerovat aplikaci (není-li potřeba custom design a data jsou již v „Common Data Service“). UI aplikace se automaticky přizpůsobí mobilům, notebookům a dalším zažízením.

U Model-driven apps je důraz kladen na 3 následující oblasti:

 • Modelování business dat
 • Definování business procesů
 • Tvorba aplikace

Jedná se o no-code prostředí k vývoji aplikací s component-focused přístupem. Vytvářená aplikace může být jednoduchá i velice složitá. Layout je již předem definovaný a určovaný komponenty, které přidáváme do aplikace.

Portals byly přidány do Power apps koncem roku 2019.

Jako backend lze využívat Common Data Service, která umožňuje bezpečně ukládat a spravovat data.

Microsoft Canvas apps

MS Canvas app – ukázka

Microsoft model-driven app designer

MS Model-driven app designer

MS low-code Portals

Microsoft low-code Portals – ukázka designu

Miceosoft Common data service schéma

MS Power apps – přístup k datům

 

OutSystems

Výčet zákazníků slavných jmen dokládá významnou pozici společnosti OutSystems (mj. Intel, Mercedes Benz, Ahold Delhaize, ExxonMobil).

Nabízí několik edic včetně bezplatné. Bezplatná edice zahrnuje 100 uživatelů a neomezený počet aplikací na sdílené infrastrutruře a databázi omezené na 2GB.

Vyšší plány mimo jiné zahrnují CI & deployment, on-line podporu a podporu „Customer Success“ teamu, který pomůže s celkovým úspěchem a přijetím OutSystems. Ceny začínají na $4000/měsíc při 100 koncových uživatelích (Basic edice). Vyšší edice Standard ($10000/měsíc) zahrnuje navíc on-premises či privátní cloud a garantuje 99,5% uptime cloudu.

K podstatným výhodám OutSystems patří, že platforma generuje standardní aplikace, které lze provozovat i spravovat také po ukončení placeného plánu. Drobné změny lze provádět ve standardních nástrojích (Visual Studio). Aplikační data v poslední verzi databázového schématu si lze též uchovat.

Outsystems app overview

Outsystems: app overview

Outsystems Platform server architektura

Outsystems: Platform server přehled

outsystems přístup k datům

Outsystems: přístup k datům, no lock-in

Salesforce

Salesforce nabízí „Customer 360“ platformu v edicích:

 • Platform Starter za $25/uživatel/měsíc
 • Platfrom Plus za $100/uživatel/měsíc

Tato low-code platforma umožňuje rozšířit dosah a funkčnost CRM. Pro uživatele nabízí platforma vytváření aplikací metodou drag & drop a pro vývojáře software tvorbu plně customizovaný aplikací v preferovaném jazyku.

Aplikace mohou být nasazeny na web, mobil či tablet.

Lightning Object Creator je low-code nástroj Ligntning Platformy Salesforce pro vývoj moderních cloudových aplikací. Má umožňovat rychlý převod tabulek (např. Excel, Google Sheets, .csv formát) do moderních aplikací.

Salesforce AppExchange obsahuje cca 5,5 milionu aplikací a nalezneme zde také 76 ERP aplikací vč. Cloudového ERP postaveného na platformě Salesforce.

Za zmínku stojí také partnerství Salesforce s Googlem (Google Cloud, Google Sheets for Salesforce, Data Connector for Salesforce).

Salesforce Lightning platform a heroku přehled

Salesforce: Lightning platform overview

Salesforce externí ERP integrace

Salesforce: Integrace externího ERP se Salesforce

3 předpovědi na vývoj software v roce 2020

24. 2. 2020   //   od keilv   //   Aktuality  //  Komentáře nejsou povoleny

mrak s klicem

Svět vývoje software přinese velké změny v roce 2020. Chris Mines (ředitel výzkumu Forresteru) nabízí 3 předpovědi pro vývoj software.

 

U Forresteru předpovídáme, že service mesh, Kubernetes, AI aplikace a low-code produkty budou pokračovat v růstu co se týče přijetí v podnicích.

 

1. Jedna třetina vývojářů bude pracovat vně centrálního IT

 

V roce 2019 24% vývojářů pracujících na interních softwarových technologiích uvedlo, že reportují na business unit mimo CIO či IT oddělení. S narůstajícím využíváním low-code nástrojů, Forrester předpovídá že tento podíl dosáhne jedné třetiny do konce roku 2020.

 

2. Leadeři vývoje aplikací a dodání (AD&D) vyberou jednoho z 5 velkých cloudových poskytovatelů

 

Vývojové týmy v podnicích budou konsolidovat vyběr cloudové platformy se šířením přijetí Kubernetes.

 

Vybírat si budou jednu z pětky velkých cloudových firem – Amazon, Google, IBM (plus Red Hat), Microsoft a Vmware (plus Pivotal) – pro jejich složité platformy kubernetesovské generace, zatímco Alibaba, Oracle, Salesforce a SAP bojují o to, aby získali trakci v nativním cloudovém vývoji.

 

3. Většina vývojářů zapojí low-code produkty

Podle studie Forresteru v roce 2019 37% vývojářů používalo, či plánovalo použít low-code produkty. Do poloviny roku 2020 Forrester předpovídá, že toto číslo naroste na více než polovinu vývojářů, částečně díky obnovenému tlaku Microsoftu na jeho produkty PowerApps, Flow, Power BI a Power Platform.

Produkty Microsoftu mají sloužit jako katalyzátor dalšího růstu a konsolidace na trhu low-code.

 

Zdroj: www.siliconrepublic.com

Windows 7 a Windows Server 2008 R2 – příležitosti a hrozby konce podpory

11. 2. 2020   //   od keilv   //   Aktuality  //  Komentáře nejsou povoleny

Windows7 a Windows server 2008 konec podpory logaMicrosoft ukončil podporu pro operační systémy Windows 7 a Windows Server 2008 R2. Pojďme se podívat co to vlastně znamená a jaké jsou reálné možnosti řešení.

Konec podpory

Každý software má svůj životní cyklus a tento u Windows 7 skončil – minimálně pro zákazníky v segmentu home. Konec podpory znamená, že výrobce nebude dále poskytovat automatické opravy, aktualizace či technickou asistenci. Microsoft vydá ještě nějaké opravy kritických chyb a pak bude ještě pokračovat podpora systému formou placených updatů (ESU do roku 2023).

U některých populárních aplikací budou však vydávány aktualizace ještě po určitou dobu. Google má podporovat Chrome na Windows 7 ještě alespoň 17 měsíců a software jako Steam, Firefox a dokonce Edge bude pokračovat v podpoře.

Windows 7 měl ještě konce roku 2019 běžet na přibližně jedné čtvrtině počítačů. To představuje stovky milionů počítačů běžících na dekádu starém operačním systému.

Hrozby – jaký je dopad toho, že firma provozuje systém bez podpory?

Organizace, které mají regulatorní závazky můžou zjistit, že jsou neschopny naplnit požadavky “compliance” tím, že provozují Windows 7 či Windows Server 2008 R2. Neošetřené zranitelnosti a bugy v softwaru mohou vytvořit negativní konsekvence ve formě ztráty důvěryhodnosti, integrity a dostupnosti dat, systémových zdrojů a podnikových aktiv.

Příležitosti

Nákup nového aktuálního hardware je příležitostí jak současně také pořídit aktuální verzi systému.

Migrace na jiný systém – pokud se v konkretních případech ukáže jako vhodnější řešit danou oblast. Toto je příležitost k zefektivnění práce. Každý systém má své niky a dokonce i Windows coby nejkomplexnější a nejkomfortnější systém nemusí být optimální ve všech situacích.

Možnost ukončit provoz hardwaru, který nemá ve firmě žádné využití a nemá jej dále smysl vlastnit a udržovat.

Možnosti řešení konce podpory Windows 7 a Windows Server 2008 R2

 • Přepnout na podporovanou verzi systému.
  Například nákupem licenčního klíče, nebo nového hardware vč. klíče.
 • Zůstat na Windows 7
  Nutností je mít dobrý „security software“ vč. firewallu a aktualizovaného antivirové řešení
 • ESU (Extended security updates)
  Koupí ESU může firma prodloužit podporu až do roku 2023 a získá tak více času na provedení migrací.
 • Přejít na jiný systém
  Možností je mnoho jak pro pracovní stanice tak pro servery.

Alternativní operační systémy

Pro pracovní stanice se nabízí Mac OS, který je navázán na hardware od Applu, Android OS, Chrome OS / CloudReady a řada distribucí Linuxu vč. těch s placenou podporou.

U serverů se také nabízí různé distribuce Linuxu a Unixu.

Jaké jsou tržní podíly nejpoužívanějších operačních systémů a jak se zorientovat při výběru? Statistiky jsou různé v závislosti na způsobu měření a rozčleněních.

Data lze nalézt například zde: https://en.wikipedia.org/wiki/Usage_share_of_operating_systems

trending operating systems 2020

Obrázek: Nejlepší operační systémy pro podnikový business – trending. Credits: g2.com

V poli vyznačeném „Momentum leaders“ vidíme loga systémů RedHat, Ubuntu,  CentOS, Windows (2xlogo) a Android . Blízko hranice tohoto pole najdeme loga Fedora, Debian a Apple.

 

Zdroje:

https://www.us-cert.gov/ncas/alerts/aa19-290a

https://venturebeat.com/2020/01/14/microsoft-ends-support-for-windows-7-what-you-need-to-know/

https://www.ghacks.net/2020/01/14/windows-7-support-ends-today-here-are-your-options/

Forrester vydal nový report na globální výdaje na IT

15. 7. 2013   //   od keilv   //   Aktuality  //  Komentáře nejsou povoleny

Forrester research logoAnalytici Forresteru vyprojektovali pro rok 2013 částku ve výši 2069 mld. USD investovanou napříč sektorem od software přes HW až po IT služby.

Forrester výdaje na IT 2013 globální

Stránky:1234567...14»