Webový software za 0 Kč

Bujení webových služeb zdarma

Poslední dobou můžeme pozorovat bujení různých webových služeb, které pomáhají často převážně malým firmám řešit různé úkoly v souvislosti z řízením a administrativou ve firmě.

Může se jednat o jednodušší nástroj pro vyplňování a on-line odesílání různých formulářů, kompletní řešení fakturace firmy i informační systém pro kompletní pokrytí procesů ve specifickém oboru podnikatelské činnosti.

Tyto webové aplikace mají jedno společné – různé cenové plány, které často začínají od 0 Kč měsíčně.

Proč jsou webové služby pro podporu podnikání zdarma?

Typický motivem, proč někdo poskytuje sofwarovou službu s cenovým plánem zdarma je snaha později zákazníka převést do kategorie s placeným cenovým plánem. A rozhodně nelze očekávat, že běžná obchodní společnost bude dlouhodobě sponzorovat provoz nějaké služby zdarma. Lze samozřejmě najít i případy, kdy drobný podnikatel skutečně dlouhodobě vystačí s plánem zdarma.

Darovanému koni…

Darovanému koni na zuby nekoukej, je velmi staré rčení. Může být služba zdarma nespolehlivá, či dokonce nepředvídatelně skončit? Ano, může se to stát.

Může se stát:

  • přijdete o data (bez náhrady)
  • data se dostanou do nepovolaných rukou (obchodníci s informacemi)
  • v důsledku chyb utrpí dobrá pověst vaší firmy (ztrácíte příjmy)

Uživatelé služby on-line fakturace přišli o svá data

Bohužel se před časem stalo, že klienti jedné služby pro on*line fakturaci (v ČR a SR) ztratili svá data. Data nebyla nikdy obnovena. Odškodnění platících klientů proběhlo formou „rok zdarma navíc“.

Firmu nebudu jmenovat, ale může se to příště stát i jinde.

Pozor na smluvní podmínky webové služby

Jednou z možných metod jak výše uvedeným rizikům čelit je, že si pozorně přečteme podmínky služby. Že je to obecná právní omáčka a nemá smysl ztrácet s tím čas?

Co když souhlasem s podmínkami služby umožňujeme provozovateli vaše firemní informace poskytovat třetí osobě a dokonce je i využívat při tvorbě výrobků a služeb?

Úryvek ze smluvních podmínek on-line fakturační služby

Záměrně neuvádím link, protože se jedná o firmu, která ztratila klientům data a které nemůžu nijak pomoci. Na firmu jsem narazil náhodně, byla zmíněna v souvislosti se ztrátou dat klientů. Link či screenshot však mohu zaslat soukromým e-mailem na vyžádání (pro potvrzení autenticity například).

Proč nešetřit na software pro firmu?

Zejména proto, protože nám záleží na tom kdo vlastní naše firemní data a jak s nimi nakládá. Jak dlouho je archivuje a jaké má postupy o ověření, že archiv je čitelný a data nepoškozená? Můžeme tento archiv přímo využívat?

Dávejme si pozor, abychom šetřením a používáním levného software nakonec neprodělali.

Webová aplikace a web
webova aplikace login zarizeni

V čem se liší webová aplikace od webu a jaké jsou její výhody pro podniky? Oba pojmy se částečně překrývají Celý článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *