Windows 10X nový OS v pre-release

Windows 10X má být novým zjednodušeným systémem pro zařízení s jednou obrazovkou. Tento pre-release ukazuje na změnu koncepce pro Windows 10X. Cílí na low-cost modely počítačů pro korporátní a školní využití.

Označení Windows 10X se původně objevilo v souvislosti se Surface Neo coby systém pro dvě obrazovky. O uvedení tohoto zařízení se prozatím spekuluje, protože plán na uvedení Nea se odložil a release date je oficiálně nezmámé.

Windows 10X start menu

Nové Windows 10X start menu může být řadě lidí povědomé. Ano, vypadá podobně jako menu Gnome částečně pootočené o 90 stupňů. Toto existuje na Linuxu již delší čas. (viz Gnome.org)

Některá omezení Windows 10X:

  • aplikace lze pořídit jen skrze Microsoft Store
  • soubory uživatelů se ukládají na OneDrive
  • nelze měnit velikost oken, aplikace mají běžet na celé obrazovce nebo v dlaždicích.

Progressive web apps

Microsoft store však není jedinou možností, jak dostat aplikaci do start menu. Další velmi důležitou možností je instalovat progresivní webové aplikace (PWA). PWA jsou webové stránky, které jsou rozšířené tak, že mohou fungovat jako nativní aplikace na podporovaných platformách.

Instalace webové aplikace

Jak budou vypadat finální Windows 10X?

Lze spekulovat, že MS práci odvedenou na vývoji pro dvě obrazovky nezahodí a nakonec tablet Surface Neo, či něco podobného uvolní na trh. Windows 10X možná budou muset nakonec zvládat dobře vyšší i nižší rozlišení, jednu i dvě obrazovky a tudíž více velmi rozdílných zařízení.

Vývoj podnikových aplikací pro Windows 10X

Vývoj aplikací pro nová Windows 10X přinese vývojářům aplikací řadu výzev. Stávající aplikace často předpokládají dnes již obvyklé rozlišení obrazovky full HD, instalaci aplikací prostřednictvím různých instalátorů či práci s drobnější velikostí fontu. V neposlední řadě se jedná o práci navíc s publikováním aplikace na Microsoft store.
Snažší práci budou mít rozhodně ti, kteří již mají webové aplikace.

Windows 10X ke stažení

Windows 10X si můžeme v pre-release vyzkoušet již nyní. Windows device image generator umožní vytvořit image – neoficiální balíček zde: https://twitter.com/thebookisclosed/status/1356172974353768448
Stahujte a instalujte na vlastní riziko!

Zdroj: Windowscentral.com

Oracle cloudové služby zdarma pro vývojáře
oracle cloud vždy zdarma

Oracle rozšířil své služby „vždy zdarma“ pro vývojáře software. Soupeří tak se službami jako jsou AWS, Google Cloud a MS Celý článek